Magnetic Drilling Machine SCY-50/2WO
(Ø 50 mm.)
Features:
  • Oil immersed type, internal self-lubricating function:To ensure longer life of gear.
  • Two-way guide:Be freely adjusted as requirement to maximum 230mm,to stop the motor at any position t
  • Handle: Opering design is beautiful
Specification:
  • Core drill diameter: 50 mm.
  • Twist drill dia: 16 mm.
  • Rated Voltage: 110/220V
  • Rated Frequency: 50-60Hz
  • Rated Input Power: 1700W
  • No-Load Speed: 280/510 rpm.
  • Max. attraction: 16500N
  • Cutting depth: 45 mm.
  • Stroke: 230 mm.